Tlačové správy SITA a.s.

BIATLON-MS: Kuzminová sa pri šampionátovej rozlúčke dočkala zlatej medaily - 1

ÖSTERSUND 18. marca (SITA) - Svetový šampionát v biatlone priniesol slovenským farbám medailovú radosť. Trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová si na svojich posledných MS v kariére splnila dávny sen o zisku titulu majsterky sveta. Podarilo sa je to hneď v prvom individuálnom štarte v Östersunde, keď nenašla premožiteľku v rýchlostných pretekoch. Už pred začiatkom aktuálnej sezóny ohlásila, že bude jej poslednou v súťažnom kolotoči. Pred štartom MS sa jej veľké šance nedávali, keďže do dejiska šampionátu prišla so zdravotnými problémami. V šprinte však ukázala nezlomného ducha a vybojovala si najcennejší kov. V ďalších štartoch už nedokázala nájsť potrebnú pohodu, prestalo sa jej dariť najmä na strelnici, čoho výsledkom boli aj výbuchy v podobe 28. miesta po 10 chybách v pretekoch s hromadným štartom a 58. priečky po 7 výstreloch vedľa vo vytrvalostných pretekoch. "Šampionát nemôžeme hodnotiť negatívne. Stala sa prvýkrát majsterkou svet a zároveň poslednýkrát. Zamrzeli výsledky vo vytrvalostných pretekoch a v
´masáku´. Môžem povedať, že v Osle pobeží posledné individuálne preteky vo svojej kariére," uviedol pre RTVS tréner a manžel Anastasie Kuzminovej v jednej osobe Daniel Kuzmin.

Paulína Fialková prichádzala na sever Európy s medailovými ambíciami, ktoré však nedokázala naplniť. Už neúspech v podobe 48. miesta v šprinte jej nepridal na dobrej nálade. Následne sa rozhodla vynechať stíhačku, aby sa mohla plne koncentrovať na vytrvalostné preteky, v ktorých zažiarila piatym miestom aj na ZOH 2018 v Pjongčangu. Rovnakú pozíciu obsadila aj v Östersunde, keď nesklopila posledný terčík a obrala sa o takmer istú zlatú medailu. V pretekoch s hromadným štartom doplatila ako veľká časť favoritiek na veternú lotériu na strelnici a finišovala až na 12. mieste. "Môžem povedať, že som s jej výsledkami spokojná, aj keď sme dúfali v zisk medaily. Bola veľmi blízko vo vytrvalostných pretekoch, pri hromadnom štarte zohral svoju rolu vietor. Stále sa s tým nedokáže vyrovnať, má tam naozaj veľké rezervy. Máme na čom pracovať do budúcna," okomentovala výkony Paulíny Fialovej jej trénerka a bývala úspešná biatlonistka Anna Murínová.

Mladšia sestra Paulíny Ivona Fialková ako jediná zo slovenského tímu absolvovala pred svetovým šampionátom aj majstrovstvá Európy. Ani na jednom z vrcholov sezóny neurobila dieru do sveta. Najmä v stíhačke na MS siahala na dobrý výsledok, no štyri chybné výstrely na posledne položke ju odsunuli až na 37. miesto. Terézia Poliaková v individuálnych pretekoch potvrdila slabšiu bežeckú formu, ktorá ju trápi počas celej sezóny a neprenikla na bodované pozície. Svetlým momentom je jej výkon v ženskej štafete, ktorá skončila na solídnom 6. priečke iba 18 sekúnd od bronzovej priečky.

Slovenskí muži prichádzali na svetový šampionát prvýkrát pod vedením Daniela Kuzmina. MS začali dobrými streleckými výkonmi v šprinte, v ktorom urobila trojica Slovákov spolu iba dve chyby. Kompletné trio sa zároveň dokázalo kvalifikovať do stíhacích pretekov. Po šprinte však reprezentantom SR odišla strelecká forma a nedočkali sa žiadneho prenikavého výsledku. V štafete sa im rovnako nedarilo a skončili až na 18. pozícii.

Šampionát hodnotil pozitívne aj prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Tomáš Fusko. "Ja som najmä spokojný s biatlonom. Znovu ukázal svoju pravú tvár, svoju zaujímavosť a prekvapujúce výsledky. Z pohľadu nášho tímu som mimoriadne spokojný, lebo nesieme domov zlatú medailu a to je vždy radostná správa pre každý tím. Nasťa má už za sebou dlhú kariéru. Zväz má názor, že stále nepatrí do starého železa a budeme pre ňu hľadať riešenie, aby mohla športovať, vychovávať deti a byť šťastná. Zákon o športe je z nášho pohľadu nešťastný. Jednoducho, ak to pôjde takto ďalej, tak nás to financovanie zabije. Stačí si pozrieť štatistiky na stránke ministerstva školstva, ako rastú závratným tempom niektorým zväzom príspevky a my hoci sme úspešní a máme medaily aj zo ZOH, nám to jednoducho nerastie. Takže niekde je chyba," skonštatoval Fusko pre RTVS.

Prehľad výsledkov slovenských reprezentantov na MS 2019:

Anastasia Kuzminová
Rýchlostné preteky - 1. miesto (1 strelecká chyba)
Stíhacie preteky - 6. miesto (7)
Vytrvalostné preteky - 58. miesto (7),
Preteky s hromadným štartom - 28. miesto (10)

Paulína Fialková
Rýchlostné preteky - 48. miesto (4)
Vytrvalostné preteky - 5. miesto (1)
Preteky s hromadným štartom - 12. miesto (5)

Ivona Fialková
Rýchlostné preteky - 33. miesto (2)
Stíhacie preteky - 37. miesto (7)
Vytrvalostné preteky - 70. miesto (6)

Terézia Poliaková
Rýchlostné preteky - 86. miesto (4)
Vytrvalostné preteky - 47. miesto (2)

Matej Kazár
Rýchlostné preteky - 49. miesto (1)
Stíhacie preteky - 45. miesto (4)
Vytrvalostné preteky - 40. miesto (3)

Tomáš Hasilla
Rýchlostné preteky - 39. miesto (0)
Stíhacie preteky - 56. miesto (9)

Martin Otčenáš
Rýchlostné preteky - 54. miesto (1)
Stíhacie preteky - 51. miesto (6)
Vytrvalostné preteky - 56. miesto (5)

Michal Šíma
Vytrvalostné preteky - 86. miesto (7)

Štafety
Štvorčlenná miešaná štafeta - 12. miesto (Ivona Fialková, Paulína Fialková, Tomáš Hasilla, Martin Otčenáš) /0+10/
Dvojčlennná miešaná štafeta - Slovensko (Terézia Poliaková, Tomáš Hasilla) preteky nedokončilo
Štafeta žien - 6. miesto (Ivona Fialková, Terézia Poliaková, Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková) /0+9/
Štafeta mužov - 18. miesto (Michal Šíma, Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Martin Otčenáš) /2+14/

 
© 2018, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.