Tlačové správy SITA a.s.

BIATLON: Rusi žiadajú WADA o prítomnosť svojich zástupcov pri kontrole vzoriek v moskovskom laboratóriu

MOSKVA 20. decembra (SITA) - Bývalí ruskí biatlonisti Jevgenij Usťugov a Svetlana Slepcovová požadujú účasť svojich zástupcov počas návštevy delegácie Medzinárodnej antidopingovej agentúry (WADA) v moskovskom laboratóriu, ktoré sa v najväčšej miere podieľalo na manipulácii so vzorkami a krytím dopingovej schémy u domácich športovcov. Obaja zlatí olympijskí medailisti sú momentálne vyšetrovaní pre porušenie dopingových pravidiel. Podľa informácii ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS, Usťugov a Slepcovová adresovali WADA list, v ktorom požadujú účasť svojich zástupcov pri skúmaní vzoriek z moskovského laboratória. Informácie priniesol portál insidethegames.biz.

"Momentálne sa voči nám vedie disciplinárne konanie Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU). Neoprávnené a neodôvodnené obvinenia IBU z porušovania antidopingových pravidiel sú založené výlučne na dôkazoch získaných od Grigorija Rodčenkova (bývalý riaditeľ laboratória v Moskve, pozn.). Vieme, že v súčasnosti existuje dohoda, ktorá expertom WADA umožní prístup k záznamom z moskovského laboratória. Žiadame, aby sa naši zástupcovia mohli zúčastniť na preskúmaní údajov elektronického archívu a poskytli im autentické kópie údajov vo vzťahu k našim vzorkám. Dúfame, že spravodlivosť zvíťazí a naša povesť bude obnovená," uvádza sa v liste dvojice ruských biatlonistov.

Návšteva laboratória je súčasťou dohody medzi WADA a ruskou vládou, ktorá umožnila Ruskej antidopingovej agentúre (RUSADA) po troch rokoch návrat do medzinárodných štruktúr. Kritici ruského biatlonu spochybnili skutočnosť, či bude mať WADA k dispozícii autentické informácie. Po preskúmaní vzoriek Rusi musia kooperovať pri opakovanom testovaní, ktoré má byť ukončené do konca júna 2019. WADA uviedla, že nové údaje a analýzy pomôžu pri odhaľovaní budúcich podvodníkov.

 
© 2018, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.