Tlačové správy SITA a.s.

AKTUALIZÁCIA - BIATLON: Anastasia Kuzminová definitívne končí, nepomôže ani slovenskej ženskej štafete

Doplnené o reakcie Pavla Hurajta a Martiny Halinárovej.

BRATISLAVA 2. októbra (SITA) - Trojnásobná olympijská víťazka, majsterka sveta a držiteľka troch malých krištáľových glóbusov biatlonistka Anastasia Kuzminová definitívne končí kariéru. Poslednú bonusovú sezónu v individuálnych disciplínach vo Svetovom pohári už má za sebou a počas nastávajúceho súťažného ročníka 2019/2020 sa napokon rozhodla nevypomôcť slovenskej ženskej štafete. Informovala o tom v stredu predpoludním na tlačovej konferencii Slovenského zväzu biatlonu (SZB) v Bratislave.

"Prišiel čas, aby som urobila jedno z najväčších rozhodnutí v živote - končím svoju športovú kariéru," povedala Kuzminová. "Viem, že mnoho fanúšikov po mojom vyhlásení o konci individuálnej kariéry zostalo sklamaných. Chcela som im dať nádej, že ešte ma uvidia. Vnímala som to ako správnu cesta, ako odísť. Teraz je však koniec," dodala 35-ročná rodáčka z ruského mesta Ťumeň. Kuzminová reprezentovala Slovensko od decembra 2008.

Už v apríli tohto roku avizovala, že absolvuje letnú prípravu aj viaceré preteky v letnom biatlone. Pri jej rozhodovaní o konci športovej kariéry v individuálnych disciplínach zavážila aj rodina. Začiatkom októbra prišla správa o definitívnom konci.

"Isto mi dlhšie potrvá, kým sa ustálim a nájdem si svoje dlhodobé zaradenie. Teraz mám krátkodobejšie výzvy. Konečne sa stanem mamou na plný úväzok. Pevne verím, že moje rozhodnutie nezmení nikoho pohľad na biatlon a budete mu ďalej fandiť," hovorila so slzami v očiach Kuzminová a pokračovala: "Ďakujem za dôveru a možnosť reprezentovať túto krajinu."

Anastasia Kuzminová skončila športovú kariéru na vrchole. V ročníku 2018/2019 skompletizovala zlatom z rýchlostných pretekov medailovú zbierku z majstrovstiev sveta, pýšiť sa môže tromi zlatými a tromi striebornými medailami zo zimných olympijských hier a v ostatnom súťažnom ročníku obhájila malý krištáľový glóbus z vlaňajšej sezóny v jej najsilnejšej disciplíne - šprinte.

Vo Svetovom pohári vyhrala spolu 18 pretekov, až desať z nich bolo v šprinte. Na pódium sa celkovo postavila v SP 39-krát. "Tréning ma stále baví a napĺňa, no pretekové tempá už pre mňa boli veľkou záťažou. Nebola som schopná dostatočne zregenerovať. Som osoba, ktorá sa ku každému výkonu stavia veľmi zodpovedne. Vždy chcem zo seba vydať maximum," konštatovala Kuzminová.

V apríli tvrdila, že jej ďalšia účasť v ženských štafetách bude závisieť aj od toho, či sa Ivona Fialková rozhodne pokračovať v kariére. Ani ona totiž nevylúčila nečakane skorý koniec. Ivona Fialková síce pokračuje, no Kuzminová sa rozhodla skončiť. "Táto chvíľa isto dojala mnohých. Ja som rád, že som mal šancu pracovať s takouto športovkyňou," reagoval na Kuzminovej rozhodnutie viceprezident Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) Ivor Lehoťan.

"Končí veľká osobnosť biatlonu aj celkovo športu. Dala do toho všetko, preto bola taká úspešná. Jej rozhodnutie sa rodilo dlhší čas, neprišlo to zo dňa na deň. Bolo to plánované. Ona ešte uvažovala o výpomoci v štafetách, ale ak by sa dostala v tréningoch do formy, potom sa by sa mohla postaviť aj do individuálnych pretekov a to už nechcela. Ja osobne som si myslel, že skončí. Podpísalo sa pod to viacero faktorov, ktoré prichádzajú s vekom, v jej prípade ešte aj rodina, keďže je mamou dvoch detí. My sme spolu trávili počas kariéry dosť času, lebo sme boli istý čas aj tréningoví sparingpartneri. Verím, že Nasťa zostane nadlho motiváciou pre ostatných športovcov," uviedol bronzový medailista zo ZOH 2010 a aktuálne viceprezident Slovenského zväzu biatlonu Pavol Hurajt pre SITA.

Svoj pohľad na odchod Kuzminovej zo súťažnej biatlovej scény poskytla agentúre SITA aj jej reprezentačná predchodkyňa Martina Halinárová. "Myslím si, že spravila dobre. Aj z toho pohľadu, že chce byť už pri deťoch, navyše dosiahla prakticky všetko, čo sa dalo, takže končí v najlepšom čase," povedala na úvod Halinárová, ktorú rozhodnutie 35-ročnej ruskej rodáčky nezaskočilo: "Skôr by ma prekvapilo, keby sa rozhodla pokračovať pre štafetu. Keď som túto myšlienku prvýkrát počula, tak som sa zasmiala. To jednoducho nejde len tak. Keby pokračovala s tým, že bude pomáhať v štafete, tak by som tomu nerozumela. Bola by to podľa mňa hlúposť. Nedá sa nič nerobiť a potom sa postaviť na štart, teda aspoň v tomto športe rozhodne nie. To by ani nebolo hodné olympijskej víťazky, ktorá bola vždy dobre pripravená a išla na sto percent, ak nie viac. Ako matka a bývalá pretekárka ju viem pochopiť. Som presvedčená, že v najlepšom treba prestať a Nasťa to dokázala. Teraz sa ukáže pravá tvár slovenského biatlonu. Je možné, že štafetu ani nebudeme môcť postaviť. Z tohto pohľadu je to zlé a škoda, že končí. Upozorňovala som na to už dávnejšie, jedna Fialková nás nezachráni. Do biatlonu idú veľké peniaze, ale nie na mládež."

 
© 2018, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.