Tlačové správy SITA a.s.

BIATLON: Verím, že Kuzminovej hlas zaznie vo svetovom biatlone aj v budúcnosti, vraví Lehoťan

BRATISLAVA 2. októbra (SITA) - Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová definitívne ukončila svoju úspešnú biatlonovú kariéru. Počas viac ako jednej dekády napĺňala mnoho slovenských fanúšikov hrdosťou a pocitmi šťastia, veď získala zlatú medailu na troch zimných olympiádach za sebou - vo Vancouveri 2010, v Soči 2014 aj v Pjongčangu 2018. Tridsaťpäťročná rodáčka z ruského mesta Ťumeň sa na sklonku kariéry dočkala aj titulu majsterky sveta, vo Svetovom pohári trikrát vyhrala malý krištáľový glóbus a celkovo 14 pretekov. Jej výpočet úspechov dlhé roky zaujímal aj biatlonových odborníkov či priaznivcov aj vo svete, veď vždy sa dokázala precízne pripraviť na olympijskú sezónu. Pútal aj jej príbeh, keď z Ruska odišla v roku 2008 ako nechcená, s maličkým synom Jelisejom a manželom či trénerom Danielom Kuzminom si vybrali Slovensko ako druhý domov. Pohľad na Anastasiu Kuzminovú, jej kariéru aj vplyv na svetový biatlon v rozhovore pre agentúru SITA priniesol niekdajší viceprezident Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) a súčasný člen exekutívy svetového biatlonu Ivor Lehoťan

*O čo prišiel svetový biatlon odchodom Anastasie Kuzminovej do športového dôchodku?
"O výnimočnú osobnosť, ktorá sa zlatými písmenami zapísala do histórie svetového biatlonu. Čo Nasťa dokázala na troch po sebe idúcich olympiádach, nedokázala žiadna iná biatlonistka predtým. Je to pre nás všetkých neuveriteľné, že sme prichádzali na olympiádu a vedeli sme, že Nasťa je opäť favoritka na medailu. V rozpätí ôsmich rokov. Aj pre mojich kolegov to bolo vždy prekvapujúce. Prišla olympijská sezóna a Nasťa šla do popredia. Nasťa je osobnosť, ktorá sa vedela postaviť k rôznym témam vo svetovom biatlone. Verím, že jej hlas zaznie aj v budúcnosti. Aj u nás do popredia vystupuje otázka trvalej udržateľnosti, nie v športe, ale v celkovom živote. A tam by ona mohla nájsť svoju parketu. Viem povedať, že napríklad v takejto oblasti by isto vedela pomôcť a bola by pre svetový biatlon prospešná."

*Na Slovensku sme ju vždy na ZOH brali ako tromf v boji o medaily. Ako ju vnímali ľudia v zahraničí, ktorí sa pohybujú v biatlonovom hnutí?
"Zo začiatku bola v rade športovcov z Ruska, ktorí žiadali o zmenu krajiny. Boli tam chvíľu aj pochybnosti, či ruská strana podpíše jej uvoľnenie pre SZB. Potom už šiel proces uvoľnenia hladko. Potom prišiel úspech hneď na MS 2009 a vyvolalo to veľký ohlas najmä v rusky hovoriacich krajinách. Postupne, keď pribúdali na jej konto olympijské medaily, čoraz viac bolo známe, že je schopná pripraviť sa na olympiády. To je unikátne, pretože mnoho športovkýň je dobrých na Svetových pohároch, ale keď príde hodina H na olympijských hrách, roztrasú sa a nevedia odovzdať to, čo je v nich. Ale Nasťa to vedela. Vždy bola považovaná za jednu z líderiek svetového biatlonu. Tak to zostalo až do konca, keďže jej posledná sezóna bola úžasná. Malým prekvapením pre všetkých bolo, že chorá a prakticky bez hlasu vyhrala šprint na majstrovstvách sveta. Teraz to znie úsmevne, ale mali sme problém, že nemohla poskytnúť rozhovory. Museli sme zapojiť našu komunikačnú riaditeľku. Pobavili sme sa na tom. Nasťa je jednoducho náš pokladík a verím, že svojimi myšlienkami pomôže vo svetovom biatlone."

*Vidíte v dohľadnom čase aj jej prienik do exekutívy IBU?
"Ja nebudem v exekutíve svetového biatlonu večne, takže je prirodzené, aby SZB hľadal niekoho, kto ma tam nahradí. Miesto slovenského biatlonu som zastával už veľa rokov a je čas, aby tam prišiel niekto nový. Podľa mňa je slovenský biatlon o to silnejší, čím silnejšie ma zastúpenie vo svetovej organizácii. A Nasťa by bola pre toto ideálne riešenie. Najbližší volebný kongres IBU je v roku 2022, tak dovtedy to nejako vydržím a potom sa uvidí."

*Nehrozí slovenskému biatlonu, že odchodom Anastasie Kuzminovej do športového dôchodku sa začne jeho úpadok?
"Neviem to teraz vyhodnotiť, pretože myslím si, že stále máme ďalší pokladík, ktorý nám tu môže vyrásť. Sestry Fialkové podľa mňa vo svetovom biatlone ani zďaleka nepovedali posledné slovo. Slovenský biatlon sa teda môže ďalej viesť na vlne ich úspechov, ktoré budú podľa mňa pokračovať. A potom je otázka, akým spôsobom na voľné miesto nastúpi nová generácia. Ja tu vidím pár talentovaných dievčat. Kto ich nevidí, potom nevidí celkom dobre. V tomto okamihu je jasné, že bude náročné udržať pozíciu Slovenska v Pohári národov. Bez bodov zo štafiet s Nasťou príde pokles v celkovej klasifikácii, ktorý má potom súvis s počtom miest pre slovenský ženský tím vo Svetovom pohári a perspektívne počtom miest pre ZOH 2022. V tomto bude potrebné vydržať nejako to prechodné obdobie. Mladé pretekárky by čím skôr mali aspoň čiastočne ukázať potenciál. Úplne nahradiť Nasťu sa asi nikomu nepodarí, ale treba aspoň čiastočne vyplnili medzeru, ktorá vznikla ukončením jej kariéry. To je môj osobný pohľad, ja nie som úplne vo vnútri Slovenského zväzu biatlonu."

 
© 2018, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.