Tlačové správy SITA a.s.

BIATLON-SP: Historický úspech pre Slovensko, Kuzminová a P. Fialková na prvých dvoch miestach

NOVÉ MESTO NA MORAVE 23. decembra (SITA) - Reprezentantky SR Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková sa v nedeľu postarali o historicky najlepší výsledok pre slovenský biatlon v pretekoch Svetového pohára. V pretekoch s hromadným štartom v 3. kole SP v českom Novom Meste na Morave sa Kuzminová postavila na najvyšší stupienok a P. Fialkovej patrila v cieli druhá priečka. Obe Slovenky sa držali počas pretekoch na vedúcich pozíciach, streľba ich nesklamala a v cieli sa tešili z obrovského úspechu.

Trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová nadviazala na svoj triumf v pretekoch s hromadným štartom zo ZOH 2018 v Pjongčangu. Pred sezónou sa vyjadrila, že stále má pred sebou nesplnené ciele ako je napr. zisk zlatej medaily na svetovom šampionáte. Úvod aktuálneho ročníka SP jej nevyšiel. V slovinskej Pokljuke sa trápila, zlepšenie naznačila v rakúskom Hochfilzene a svoju príslušnosť k svetovej špičke potvrdila nedeľňajším suverénnym triumfom, keď najmä v bežeckej stope nemala konkurenciu. "Už veľa ľudí odpisovalo Nasťu, že prišla jej posledná sezóna. Začala nejakými dvadsiatymi miestami, no nie je to pravda," povedal po pretekoch pre RTVS jej tréner a manžel Daniel Kuzmin. Jej hlavným cieľom naďalej zostávajú marcové MS vo švédskom Östersunde. K jej ambíciám v celkovom hodnotení Kuzmin dodal: "Uvidíme, do konca marca je ešte dosť času.

Druhá najlepšia biatlonistka v celkovom hodnotení uplynulej sezóny SP sa v cieli veľmi tešila, že mohla pred sviatočným obdobím potešiť svojich fanúšikov. ""Chcela som dopriať fanúšikom najkrajší darček na Vianoce. To bolo moje želanie. Ako športovkyňa som lepší darček nevedela vymyslieť. Človek veľa trénuje a horšie výsledky potom nepotešia. Ale nálada stúpa, keď sa darí. Konečne si môžem veriť, aj keď streľba nebola ideálna. Musím cez Vianoce niečo v tréningovom procese zmeniť. Dúfam, ze vás budem potom tešiť ďalšími pódiami," uviedla po pretekoch pre RTVS Kuzminová.

V nedeľu druhá Paulína Fialková sa opäť nedočkala vytúženého víťazstva, no tešiť ju môže vynikajúca a najmä stabilná forma. Pred sezónou ju zamestnávali spory ohľadom podpisu reprezentačnej zmluvy so Slovenským biatlonovým zväzom (SZB). Prvé tri podujatia SP však ukázali, že do nového ročníka vstúpila po náročnej príprave v skvelej forme. V slovinskej Pokljuke, rakúskom Hochfilzene a českom Novom Meste na Morave sa iba v jednom zôsmich individuálnych štartov nedostala medzi najlepšiu sedmičku. Jej doterajšia bilancia, s výnimkou 17. miesta v sobotňajšej stíhačke, je obdivuhodná. Dve druhé, dve tretie, jedno štvrté, jedno šieste a jedno siedme miesto. "Ja som ani nesnívala, že môžem mať taký dobrý začiatok sezóny. Určite sa mi bude skvelo sviatkovať. Keď má človek dobrú formu, treba ju využiť, možno už nepríde. Celý prvý trimester je pre mňa veľkým zážitkom," povedala P. Fialková pre RTVS.

V celkovom poradí Svetového pohára jej momentálne patrí druhé miesto so stratou 36 bodov za vedúcou Taliankou Dorotheou Wiererovou. Jej trénerka a bývala skvelá biatlonistka Anna Murínová však stále vidí priestor na zlepšenie. "Nemyslím si, že to bol jej najlepší výkon. Dnes naozaj bojovala zo všetkých síl, bolo to vidieť aj v cieľovej rovinke. Určite ten výkon bol krásny, ale myslím si, že nebol najlepší, lebo ja stále dúfam v prvé miesto." O ďalšie pódiové umiestenia budú môcť slovenské reprezentantky zabojovať po vianočných a novoročných sviatkoch, kedy kolotoč SP pokračuje od 10. januára v nemeckom Oberhofe.

Podobný úspech, aký sa biatlonistkám podaril v nedeľu, majú na svojom konte aj slovenské slalomárky. Veronika Velez-Zuzulová zvíťazila pred takmer dvoma rokmi (3. januára 2017, pozn.) v slalome Svetového pohára v alpskom lyžovaní v chorvátskom Záhrebe pred druhou Petrou Vlhovou. Ešte predtým, 15. januára 2016 v rakúskom Flachau triumfovala Velez-Zuzulová pred Švédkou Hansdotterovou a treťou Vlhovou.

 
© 2018, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.