Tlačové správy SITA a.s.

DOPLNENÉ - BIATLON-SP: Švédka Öbergová triumfovala v pretekoch s hromadným štartom v Osle, P. Fialková 6., Kuzminová 10.

Doplnené o rozšírený text a ďalšie štatistiky.

OSLO 24. marca (SITA) - Švédska biatlonistka Hanna Öbergová zvíťazila v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom žien na 12,5 km v rámci posledného kola Svetového pohára v nórskom Osle. Dvadsaťtriročná Öbergová triumfovalapred druhou v cieli Nórkou Tiril Eckhoffovou, ktorá zaostala iba o 1,3 s za víťazkou. Tretia skončila Američanka Clare Eganová so stratou 10,4 s na najúspešnejšiu.

Líderka celkového hodnotenia Dorothea Wiererová si postrážila zisk veľkého glóbusu a stala sa prvou Taliankou s celkovým triumfom v Svetovom pohári. V sezóne 1993/1994 skončila na konečnom druhom mieste Nathalie Santerová, bývalá manželka legendárneho Nóra Oleho Einara Björndalena. Dvadsaťosemročná Wiererová skončila v sezóne 2015/2016 na treťom mieste v súboji o veľký glóbus.

Švédka Öbergová zaznamenala na záver sezóny svoj premiérový triumf v kariére vo Svetovom pohári, ktorý jej zároveň zabezpečil zisk prvého kariérneho malého glóbusu v disciplíne preteky s hromadným štartom. Talentovaná Švédka má na svojom konte zlatú medailu zo ZOH 2018 v Pjongčangu z vytrvalostných pretekov a v rovnakej disciplíne vystúpila na najvyšší stupienok na nedávno skončených majstrovstvách sveta v domácom Östersunde.

Po prvej položke v ľahu bolo na čele pretekov trio pretekárok, ktoré bojovali o malý glóbus - Slovenka P. Fialková, Talianka Wiererová a Švédka Öbergová. Kuzminová dvakrát na strelnici minula a patrila jej 26. priečka. Öbergová a P. Fialková boli bezchybné aj na druhej položke a delili si prvú resp. druhú pozíciu. Wiererová bojujúca o veľký i malý glóbus trikrát minula a prepadla sa až na 22. pozíciu. Kuzminová bola po celkovo tretej chybe na strelnici na 19. mieste. Öbergová a P. Fialková na prvej položke v stoji raz minuli a naďalej boli na čele pretekov. Na tretie miesto sa prekvapujúco dostala Američanka Eganová so stratou viac ako 10 sekúnd na vedúce duo. Kuzminová napriek štvrtej chybe poskočila už na 10. miesto. Na poslednej položke sa s náročnou situáciou vyrovnala najlepšie Öbergová. Napriek jednej chybe viedla o viac ako 10 sekúnd pred Nórkou Eckhoffovou a Eganovou. P. Fialková po troch chybách klesla na 7. priečku, Kuzminová bola 11. Öbergová si išla po víťazstvo a malý glóbus v kariére. Druhá Eckhoffová sa snažila predstihnúť víťaznú Švédku, ale musela sa uspokojiť s druhým miestom. Tretia skončila nečakane Američanka Eganová.

Trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová finišovala v posledných individuálnych pretekoch v kariére na 10. pozícii. Na strelnici urobila šesť chýb, tri v ľahu a tri v stoji. Na trati predviedla druhý najrýchlejší bežecký výkon zo všetkých štartujúcich. Kuzminová ukončila sezónu a minimálne individuálnu kariéru na 3. mieste v celkovom hodnotení SP 2018/2019. Lepšie dopadla iba v uplynulej sezóne 2017/2018, v ktorej prišla o veľký glóbus až v posledných pretekoch ročníka, kedy nestačila na Fínku Kaisu Mäkäräinenovú.

"Cieľovú rovinku som brala ešte pracovne. Keď ma v cieli čakal celý tím, bolo to obrovské prekvapenie. Sú to chvíle, ktoré sa neopakujú. Celá moja kariéra bola veľmi zaujímavá a úspešná. Ako to v športe býva, nebolo to bez prehier. Pamätám si na to najkrajšie, na víťazstvá. Dnešné preteky nedopadli podľa mojich predstáv. Mala som želanie, zvonu zopakovať úspechy z predchádzajúcich dní. Aj Top 10 je však krásny výsledok. Veľmi som bojovala, lebo som vedela, že sú to moje posledné preteky v kariére. Všetko šťastie na strelnici som vyčerpala už včera. Emócie ma premohli," povedala pre RTVS Anastasia Kuzminová.

Dvadsaťšesťročná Breznianka Paulína Fialková skončila na výbornej 6. priečke. V pretekoch zaznamenala na strelnici štyri chyby. Zverenka Anny Murínovej a Martina Bajčičáka vstupovala do pretekov so šancou na zisk malého glóbusu. Pred štartom jej patrila priebežná tretia priečka v hodnotení disciplíny. Súboj o premiérovú trofej v kariére však nakoniec nezvládla. V konečnom poradí disciplíny jej patrí 3. priečka, v celkovom hodnotení ukončila sezónu na výbornom 6. mieste.

Sezónu uzavrú preteky s hromadným štartom mužov o 16.30 h.

Výsledky - SP 2018/2019 v biatlone - 9. kolo - Oslo (Nór.) - nedeľa:

Preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km: 1. Hanna Öbergová (Švéd.) 36:56,2 min (2), 2. Tiril Eckhoffová (Nór.) +1,3 s (3), 3. Clare Eganová (USA) +10,4 (1), 4. Denise Herrmannová (Nem.) +21,6 (4), 5. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) +48,7 (2), 6. Paulína Fialková +54,7 (4), ... 10. Anastasia Kuzminová (obe SR) +1:04,1 min (6)

Konečné poradie vo Svetovom pohári (po 25 pretekoch): 1. Dorothea Wiererová 904 bodov - zisk veľkého glóbusu, 2. Lisa Vittozziová (obe Tal.) 882, 3. Anastasia Kuzminová (SR) 870, 4. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) 855, 5. Hanna Öbergová (Švéd.) 741, 6. Paulína Fialková (SR) 687, ... 69. Ivona Fialková (obe SR) 52

Konečné poradie pretekov s hromadným štartom vo SP (po 5 pretekoch): 1. Hanna Öbergová (Švéd.) 220 bodov - zisk malého glóbusu, 2. Dorothea Wiererová (Tal.) 194, 3. Paulína Fialková (SR) 194, 4. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) 161, 5. Jekaterina Jurlovová-Perchtová (Rus.) 155, 6. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Nór.) 154, ... 10. Anastasia Kuzminová (SR) 145

 
© 2018, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.