Tlačové správy SITA a.s.

BIATLON-SP: Sezóna 2018/2019 - Dominantný Nór J. T. Bö, Wiererová prvou Taliankou s veľkým glóbusom - 2

BRATISLAVA 25. marca (SITA) - Celkovými víťazmi hodnotenia Svetového pohára v sezóne 2018/2019 a premiérovo v kariére stali Nór Johannes Thingnes Bö a Talianka Dorothea Wiererová. Dvadsaťpäťročný J. T. Bö konečne vystúpil z tieňa legendárneho Francúza Martina Fourcada a nadviazal na rovnaký úspech svojho staršieho brata. Tridsaťročný Tarjei Bö zdvihol nad hlavu veľký glóbus po sezóne 2010/2011. Potom nasledovalo sedemročné kraľovanie M. Fourcada, ktoré v práve skončenej sezóne narušil ďalší nórsky biatlonista s priezviskom Bö.

A neostalo iba pri samotnej zmene mena majiteľa veľkého glóbusu. Trojnásobný olympijský medailista J. T. Bö dokázal zvíťaziť v 16 pretekoch v sezóne 2018/2017 a prekonal tak rekord M. Fourcada a Švédky Magdaleny Forsbergovej, ktorí v ročníkoch 2016/2017 resp. 2000/2001 zaznamenali po 14 triumfov. Zároveň sa J. T. Bö stal držiteľom všetkých piatich individuálnych trofejí, keď získal veľký glóbus za celkové víťazstvo v SP a uspel aj vo všetkých štyroch individuálnych disciplínach. Podobný počin sa M. Fourcadovi podarilo v predošlých troch sezónach a celkovo štyrikrát za doterajšiu kariéru a tak si 25-násobný medailista zo svetových šampionátov M. Fourcade môže pokojne povedať, že našiel svojho nasledovníka v prekonávaní rekordov. J. T. Bö sa v podstate pričinil o zisk až ôsmich glóbusov, keď bol súčasťou nórskej mužskej i miešanej štafety, ktoré bol rovnako ako on najúspešnejšie v poradí o malý glóbus a takisto nórski muži triumfovali v Pohári národov.

Práve držiteľ veľkého glóbusu z ostatných siedmich rokov, fenomenálny Martin Fourcade zažil po dlhých rokoch neúspešnú sezónu, v konečnom poradí skončil až na 12. mieste. Ešte v úvode ročníka sa v priebehu decembra dočkal dvoch triumfov. Nasledoval však pokles formy, pred MS sa rozhodol vynechať dve zámorské kolá SP s cieľom čo najlepšie sa pripraviť na svetový šampionát. Ani ten mu však nevyšiel podľa jeho predstáv, keď zo švédskeho Östersundu odišiel domov bez cenného kovu. To sa mu stalo prvýkrát po desiatich rokoch - od MS 2009. Lepšie sa darilo jeho reprezentačným kolegom. Quentin Fillon-Maillet si na svoje konto pripísal prvé dve víťazstvá vo SP a v konečnom poradí mu patrila vynikajúca 3. pozícia. Iba o jednu priečku za ním sa umiestnil ďalší Francúz Simon Desthieux.

Dopingovou minulosťou poznačený ruský biatlonista Alexander Loginov v úvode sezóny statočne súperil s J. T. Böom. V druhej polovici sezóny sa na stupne víťazov postavil iba dvakrát, no aj to mu stačilo, aby obsadil konečnú druhú priečku v poradí SP. Česť nemeckej biatlonovej školy zachraňoval Arnd Peiffer. Už 31-ročný Nemec nadviazal na individuálny triumf zo ZOH 2018 a ukoristil pre seba zlatú medailu vo vytrvalostných pretekoch na MS 2019. Práve toto víťazstvo bolo jediným triumfom nemeckých biatlonistov v individuálnych pretekoch počas sezóny 2018/2009.

Medzi ženami sa z veľkého glóbusu ako prvá Talianka v histórii tešila Dorothea Wiereová. V sezóne 1993/1994 skončila na konečnom druhom mieste Nathalie Santerová, bývalá manželka legendárneho Nóra Oleho Einara Björndalena. Dvadsaťosemročná Wiererová skončila v sezóne 2015/2016 na treťom mieste v súboji o veľký glóbus. O svojom tohtosezóonom triumfe však Wiererová rozhodla až v posledných pretekoch ročníka. K zlatej medaile z pretekov s hromadným štartom na MS 2019 tak pridala druhú významnú trofej v jednej sezóne. Do zbierky jej pribudol aj malý glóbus za stíhačku, celkovo jej druhý v kariére. Darilo sa aj jej krajanke Lise Vittozziovej, v nemeckom Oberhofe si na svoje konto pripísala prvé dva triumfy vo SP a v konečnom poradí skončila za Wiererovou na druhom mieste.

Dobré výkony podávala v priebehu sezóny aj Nórka Marte Olsbuová Röiselandová. Rovnako ako Vittozziová získala prvé dva triumfy vo SP. V konečnom poradí skončila štvrtá a na majstrovstvách sveta sa tešila z troch zlatých medailí, individuálny kov však nezískala. So sezónou bude určite spokojná aj Švédka Hanna Öbergová. Na domácom svetovom šampionáte získala ako jediná zlatú medailu pre usporiadateľskú krajinu. Čerešničkou na torte boli pre stále iba 23-ročnú Öbergovú posledné preteky v sezóne. Víťazstvom v pretekoch s hromadným štartom v nórskom Osle získala zároveň pri prvom triumfe vo SP aj premiérový malý glóbus.

Ústup z pozícii najmä pre zdravotné problémy zaznamenala Nemka Laura Dahlmeierová. Aspoň čiastočne sa ako náhrada v priebehu sezóny ukazovala jej reprezentačná kolegyňa a bývalá bežkyňa na lyžiach Denise Herrmannová, ktorá sa na MS stala svetovou šampiónkou v stíhacích pretekoch. Víťazka veľkého glóbusu z ročníka 2017/2018 Fínka Kaisa Mäkäräinenová sa síce v decembri trikrát postavila na najvyšší stupienok, jej forma však postupne upadala a po sezóne jej patrila v konečnom poradí až 7. priečka.

 
© 2018, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.