Tlačové správy SITA a.s.

BIATLON: Fenomenálny Björndalen ukončil kariéru

OSLO 3. apríla (SITA) - Fenomenálny nórsky reprezentant v biatlone Ole Einar Björndalen ukončil kariéru profesionálneho športovca. Svoje rozhodnutie oznámil na utorkovej tlačovej konferencii. Štyridsaťštyriročný rodák z Drammenu je najúspešnejším biatlonistom histórie s ôsmimi zlatými olympijskými medailami, 20 titulmi z majstrovstiev sveta a 94 víťazstvami v pretekoch Svetového pohára. Björndalen je odborníkmi považovaný za najlepšieho biatlonistu všetkých čias. Šesťnásobný celkový víťaz seriálu SP však v ostatnom čase už na najvyššie priečky nedosiahol, ako športovec sa nedostal ani na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu.

"Motivácia mi zostala. Šport si stále neskutočne užívam, najradšej by som ešte pár rokov potiahol, ale toto bola moja posledná sezóna. Rád by som povedal, že som unavený, ale nie je to tak. Dostal som veľa ponúk, ale na radu lekárov a rodiny som sa rozhodol," cituje Björndalena nórska verejnoprávna televízia NRK. V ostatnom súťažnom ročníku nedosahoval výsledky, aké by si sám predstavoval, čoraz viac ho trápilo zdravie. Vlani v lete mu viackrát diagnostikovali arytmiu srdca. Hoci nešlo o život ohrozujúci stav, aj to prispelo k jeho rozhodnutiu ukončiť pretekársku činnosť. "Mal som problémy so srdcom, ktoré ma trochu pribrzdili. Podarilo sa nám to dostať pod kontrolu a začať sezónu. Neskôr sa však patálie vrátili. Mal som špičkovú lekársku starostlivosť, ťažkosti ma však stále prenasledovali," povedal Björndalen, ktorý je ženatý so štvornásobnou olympijskou šampiónkou v biatlone Bieloruskou Dariou Domračevovou.

Na utorkovej tlačovej konferencii prezradil, že voľný čas plánuje venovať práve rodine. "Po 25 rokoch som prvýkrát oslavoval Veľkú noc. To je daň za šport na najvyššej úrovni. Rodina pre mňa znamená veľmi veľa, poďakovať sa chcem aj všetkým fanúšikom. Dostalo sa mi fantastickej podpory, mal som aj skvelých trénerov, ktorí odvádzali neskutočnú prácu," dodal Ole Einar Björndalen.

 
© 2018, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.