Tlačové správy SITA a.s.

BIATLON: Podpisy Rodčenkova boli falošné, potvrdil Spiegel

BRATISLAVA 6. júla (SITA) - Niekoľko rokov stará dopingová kauza ruských biatlonistiek Oľgy Zajcevovej, Jany Romanovovej a Oľgy Viluchinovej zrejme má reálny základ. Nemecký časopis Der Spiegel potvrdil informácie o falošnom podpise bývalého šéfa moskovského antidopingového laboratória Grigorija Rodčenkova vo svedectve k ich prípadu. Rodčenkov neskôr odhalil dopingovú schému v ruskom športe a spomenuté trio ho okrem iného zažalovalo na súde z poškodzovania dobrého mena.

V novembri 2017 boli všetky tri členky striebornej štafety doživotne vylúčené z účasti na vrcholných športových podujatiach a anulovali sa ich výsledky na ZOH 2014 v Soči. Viluchinová vtedy získala aj striebornú medailu v rýchlostných pretekoch. Ruské biatlonistky sa voči tomu odvolali na CAS. V marci 2018 právnik Alexej Panič vyhlásil, že podpisy Rodčenkova na všetkých deviatich dokumentoch súvisiacich so vzorkami sú sfalšované. Neskôr Spiegel napísal, že DNA v dopingovej vzorke Zajcevovej je mužská a patrí jej manželovi. Tieto tvrdenia boli stiahnuté už v predsúdnom konaní. Informoval o tom aj ruský Sport-Express na svojom webe.

Pôvodný článok:
https://www.sport-express.ru/biathlon/news/der-spiegel-podpisi-rodchenkova-pod-dokumentami-po-delu-rossiyskih-biatlonistok-poddelnye-1688863/

 
© 2018, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.